Jakou zbraň vybrat?
Airsoftové zbraně jsou takřka výhradně realistické repliky skutečných zbraní v měřítku 1:1. Pracují na třech základních principech pohonu:
-
- Manuální
-
- Plynové
-
- Elektrické
MANUÁLNÍ pohon je charakteristický pro levnější pistole či odstřelovací pušky. Vyžaduje natažení pístu před každým jednotlivým výstřelem. Výhodou je nízká cena a levný provoz. Ideální pro začátečníky. Ačkoliv jsou zbraně vyrobeny převážně z plastu, jsou námi prodávané pistole kvalitní a rozhodně je nelze srovnávat s levnými kuličkovými pistolemi z tržnic.
Manuální pistole naleznete v této kategorii. Vřele doporučujeme značku Marui, která stála u zrodu moderních airsoftových zbraní a je synonymem kvality. Poruchovost těchto pistolí je spíš raritou. Dostřel bývá maximálně 30m, přičemž na terč je reálné střílet tak do 15m.
Manuální dlouhé zbraně (vyjma odstřelovacích pušek) naleznete v této kategorii. Jsou zda nabízeny také populární brokovnice. Ty střílí na jedno natažení tři kuličky najednou. Výhodou dlouhých manuálů je snazší natahování, protože nabízí uživateli větší úchop, než pistole. Výkon bývá mírně vyšší než u manuálních pistolí. Dostřel je okolo 40 metrů.
Odstřelovací pušky jsou velice oblíbenou kategorií a naleznete je zde. Svým výkonem patří k nejsilnějším mezi airsoftovými zbraněmi vůbec. Je to dáno silnou pružinou, dlouhou hlavní a velkým objemem válce. Mohou mít dostřel i 60 metrů, přičemž často obsahují i základní puškohled a dvojnožku. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že plastová kulička nemá stejné střelecké vlastnosti jako skutečná střela, nebo alespoň jako diabolka vystřelená ze vzduchovky. Dráha kuličky je ovlivněna mnoha faktory a přesnost není taková, jakou od ní často začátečníci očekávají.
PLYNOVÝ POHON se používá převážně u pistolí, ale i u dlouhých automatických zbraní. Dle typu hnacího média můžeme rozdělit na:
a) zbraně poháněné stlačeným plynem - propanem. Lahev se obvykle označuje jako GreenGas. Tu nosí hráč sebou a před hrou plní zásobník zbraně z této lahve. Plnění probíhá pouhým přiložením k ventilku zásobníku na cca 5-7 vteřin. Výhodou pohonu je rychlost plnění zásobníků a levnější provoz (280,-/lahev = cca 60 naplnění). Nevýhodou je nošení lahve a špatná funkce zbraně při nížších teplotách pod +10°C, kdy již plyn nemá dostatečný tlak.
b) zbraně poháněné oxidem uhličitým - CO2. Ten se prodává ve formě malých 12g jednorázových bombiček. Obvykle se vkládají přímo do zásobníku a po vystřílení se vyhazují. Výhodou je o něco málo vyšší výkon a funkčnost při nižších teplotách. Nevýhodou pak dražší provoz (15kč/bombička) a časově náročnější výměna bombičky.
Na jedno naplnění, nebo bombičku lze pak bez nutnosti natahování vystřílet minimálně celý zásobník. Cca 20-40 ran.
Propracovanější plynové repliky jsou vyrobeny celé z kovu s realistickou rozborkou a funkcí pohybu závěru při střelbě. Výhodou plynových pistolí je vysoká realističnost a není je nutné před každým výstřelem natahovat. Nevýhodou jsou vyšší náklady na provoz a nefunkčnost zbraní při nízkých teplotách.
Širokou nabídku krátkých plynových zbraní , tedy pistole a revolvery, naleznete v této kategorii. Čím dál větší oblibu si získávají dlouhé plynové automatické zbraně. Jejich nabídka se stále zvětšuje a naleznete je zde,
Poslední a nejpopulárnější skupinou jsou ELEKTRICKÉ zbraně. Jak již název napovídá, o pohon se stará nabíjecí modelářský akumulátor. Ten pomocí elektromotorku a převodového mechanismu uvnitř zbraně natahuje vzduchový píst. Není tak nutné zbraň manuálně před střelbou natahovat či plnit plynem. Zbraně střílí jednotlivými ranami i dávkou. Typickou skupinou elektrických zbraní jsou samopaly, útočné pušky a kulomety. Na rozdíl od nekvalitních modelů prodávaných na tržnicích a aukčních portálech, jsou námi nabízené elektrické zbraně vybaveny kovovými vnitřnostmi. Levnější modely v rozpětí od 2000 do 4000 Kč mají vnější tělo z plastu. Dražší modely cca od 4000 až do 7000Kč jsou už celokovové, mnohdy s pažbením z pravého dřeva. Výhodou těchto zbraní je největší dostřel z výše jmenovaných principů (kromě odstřelovacích pušek) a řada náhradních či tuning dílů. Levnější elektrické zbraně jsou v dnešní době vyráběny především v Číně. Konkurují atraktivní cenou a bohatší výbavou, ale jejich životnost bývá kratší. Dražší, ale bezesporu kvalitnější zbraně, jsou vyráběny v HongKongu, Taiwanu a Japonsku. Mají vyšší životnost, kvalitnější provedení, ale v balení zpravidla není nabíječka ani akumulátor pro pohon. Proto je třeba počítat s dodatečnou investicí. Tyto zbraně naleznete zde.